SFR16S0001471FR500 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
1.47 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Metal Film
SFR16S0001471FR500
DigiKey Part Number
5033ED1K470F12AF5-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFR16S0001471FR500
Description
RES 1.47K OHM 1/2W 1% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Size / Dimension
0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)