SFR16S0001211FR500 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 2 009
Datasheet
Parametric Equivalent
1.21 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Metal Film
SFR16S0001211FR500
DigiKey Part Number
PPC1.21KXTR-ND - Tape & Reel (TR)
PPC1.21KXCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFR16S0001211FR500
Description
RES 1.21K OHM 1/2W 1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SFR16S0001211FR500 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)