SFR16S0001102FR500
DigiKey Part Number
PPC11.0KXTR-ND - Tape & Reel (TR)
PPC11.0KXCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFR16S0001102FR500
Description
RES 11K OHM 1/2W 1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
11 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SFR16S0001102FR500 Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)