S471K29X7RN6UK5R
DigiKey Part Number
56-S471K29X7RN6UK5RCT-ND - Cut Tape (CT)
56-S471K29X7RN6UK5RTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S471K29X7RN6UK5R
Description
CAP CER 470PF 1KV X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 pF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S471K29X7RN6UK5R Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.295" Dia (7.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)