S101K29SL0N6UJ5R
DigiKey Part Number
56-S101K29SL0N6UJ5RCT-ND - Cut Tape (CT)
56-S101K29SL0N6UJ5RTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S101K29SL0N6UJ5R
Description
CAP CER 100PF 1KV SL RADIAL
Detailed Description
100 pF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor SL Radial, Disc
EDA/CAD Models
S101K29SL0N6UJ5R Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.295" Dia (7.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)