NFR25H0004709JA500
DigiKey Part Number
BC4681CT-ND - Cut Tape (CT)
BC4681TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NFR25H0004709JA500
Description
RES 47 OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Fusible, Safety Metal Film
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Proof, Fusible, Safety
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)