MRS25000C2703FCT00
DigiKey Part Number
BC4098CT-ND - Cut Tape (CT)
BC4098TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MRS25000C2703FCT00
Description
RES 270K OHM 0.6W 1% AXIAL
Detailed Description
270 kOhms ±1% 0.6W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MRS25000C2703FCT00 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)