MRS16000C8201FCT00
DigiKey Part Number
BC3950CT-ND - Cut Tape (CT)
BC3950TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MRS16000C8201FCT00
Description
RES 8.2K OHM 0.4W 1% AXIAL
Detailed Description
8.2 kOhms ±1% 0.4W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MRS16000C8201FCT00 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)