MRS16000C2001FRP00 is available for purchase but is not normally stocked.
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 1 375
In Stock: 13 465
Datasheet
2 kOhms ±1% 0.4W Through Hole Resistor Axial Metal Film
MRS16000C2001FRP00
DigiKey Part Number
MRS16000C2001FRP00-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MRS16000C2001FRP00
Description
RES 2K OHM 0.4W 1% AXIAL
Detailed Description
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)