MRS16000C1022FCT00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 990
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 4 642
10.2 kOhms ±1% 0.4W Through Hole Resistor Axial Metal Film
MRS16000C1022FCT00
DigiKey Part Number
MRS16000C1022FCT00-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MRS16000C1022FCT00
Description
RES 10.2K OHM 0.4W 1% AXIAL
Detailed Description
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)