MKT1822422255V is available for purchase but is not normally stocked.
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 552
Datasheet
KEMET
In Stock: 0
KEMET
0.22 µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial
MKT1822422255V
DigiKey Part Number
MKT1822422255V-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKT1822422255V
Description
CAP FILM 0.22UF 10% 250VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.709" L x 0.217" W (18.00mm x 5.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
160V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
250V