MKT1817410015W | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MKT1817410015W |
Description | CAP FILM 0.1UF 10% 100VDC RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.1 µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial |
Datasheet | Datasheet |
Category | Dielectric Material |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Series | Mounting Type Through Hole |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Package / Case |
Part Status Active | Size / Dimension 0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm) |
Tolerance ±10% | Termination PC Pins |
Voltage Rating - AC 63V | Lead Spacing 0.197" (5.00mm) |
Voltage Rating - DC 100V | Applications General Purpose |