MKT1817333256W is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
0.033 µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial
MKT1817333256W
DigiKey Part Number
MKT1817333256W-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKT1817333256W
Description
CAP FILM 0.033UF 20% 250VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage Rating - AC
160V
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - DC
250V