MKP385E2102AKFP2B0 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for MKP385E2102AKFP2B0 is not available
MKP385E2102AKFP2B0
DigiKey Part Number
56-MKP385E2102AKFP2B0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKP385E2102AKFP2B0
Description
CAP FILM 1000PF 10% 2KVDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF Film Capacitor 700V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
EDA/CAD Models
MKP385E2102AKFP2B0 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)
0.535" (13.60mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
700V
Applications
Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Voltage Rating - DC
2000V (2kV)
Ratings
AEC-Q200, Y2
Dielectric Material
Features
High Temperature
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.626 Ohms