MKP385447125JKI2B0 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for MKP385447125JKI2B0 is not available
MKP385447125JKI2B0
DigiKey Part Number
MKP385447125JKI2B0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKP385447125JKI2B0
Description
CAP FILM 0.47UF 5% 1.25KVDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF Film Capacitor 450V 1250V (1.25kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.240" L x 0.709" W (31.50mm x 18.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.102" (28.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
450V
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
1250V (1.25kV)