MKP385418250JPP4T0 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for MKP385418250JPP4T0 is not available
MKP385418250JPP4T0
DigiKey Part Number
MKP385418250JPP4T0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKP385418250JPP4T0
Description
CAP FILM 0.18UF 5% 2.5KVDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.18 µF Film Capacitor 900V 2500V (2.5kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Packaging
Tray
Size / Dimension
1.693" L x 0.846" W (43.00mm x 21.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.516" (38.50mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
900V
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
2500V (2.5kV)