MKP385333025JCA2B0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Image for MKP385333025JCA2B0 is not available
MKP385333025JCA2B0
DigiKey Part Number
MKP385333025JCA2B0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKP385333025JCA2B0
Description
CAP FILM 0.033UF 5% 250VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.033 µF Film Capacitor 160V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
160V
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
250V