MKP385333025JBA2B0 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Cornell Dubilier Knowles
Cornell Dubilier Knowles
Image for MKP385333025JBA2B0 is not available
MKP385333025JBA2B0
DigiKey Part Number
MKP385333025JBA2B0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKP385333025JBA2B0
Description
CAP FILM 0.033UF 5% 250VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.033 µF Film Capacitor 160V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
160V
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - DC
250V