MKP385320040JBI2B0 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for MKP385320040JBI2B0 is not available
MKP385320040JBI2B0
DigiKey Part Number
MKP385320040JBI2B0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKP385320040JBI2B0
Description
CAP FILM 0.02UF 5% 400VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.02 µF Film Capacitor 200V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
200V
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - DC
400V