MKP385312250JIP2T0 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for MKP385312250JIP2T0 is not available
MKP385312250JIP2T0
DigiKey Part Number
MKP385312250JIP2T0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKP385312250JIP2T0
Description
CAP FILM 0.012UF 5% 2.5KVDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.012 µF Film Capacitor 900V 2500V (2.5kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Packaging
Tray
Size / Dimension
1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.768" (19.50mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
900V
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - DC
2500V (2.5kV)