MCW0406MD7879BP100
DigiKey Part Number
MCW0406MD7879BP100-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCW0406MD7879BP100
Description
RES SMD 78.7 OHM 1/4W 0604 WIDE
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
78.7 Ohms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor Wide 0604 (1610 Metric), 0406 Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MCW0406MD7879BP100 Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Wide 0604 (1610 Metric), 0406
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)