MCA1206MD1001DP500
DigiKey Part Number
MCA1206-1.00K-MDTR-ND - Tape & Reel (TR)
MCA1206-1.00K-MDCT-ND - Cut Tape (CT)
MCA1206-1.00K-MDDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCA1206MD1001DP500
Description
RES 1K OHM 0.5% 1/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms ±0.5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MCA1206MD1001DP500 Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)