MAL225956471E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 112
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 549
In Stock: 0
Chemi-Con
Chemi-Con
In Stock: 200
470 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 300mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
MAL225956471E3
DigiKey Part Number
56-MAL225956471E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL225956471E3
Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
2.18 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.27 A @ 10 kHz
Impedance
220 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
300mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C