MAL225956391E3
DigiKey Part Number
56-MAL225956391E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL225956391E3
Description
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
390 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 360mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.92 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.88 A @ 10 kHz
Impedance
270 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
360mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C