MAL225913221E3
DigiKey Part Number
56-MAL225913221E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL225913221E3
Description
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 420mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.45 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.175 A @ 10 kHz
Impedance
240 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
420mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C