MAL225912271E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
270 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 420mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
MAL225912271E3
DigiKey Part Number
56-MAL225912271E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL225912271E3
Description
CAP ALUM 270UF 20% 200V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
1.44 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.16 A @ 10 kHz
Impedance
260 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
420mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C