MAL225727471E3
DigiKey Part Number
56-MAL225727471E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL225727471E3
Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 420mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.39 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.346 A @ 10 kHz
Impedance
350 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
420mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C