Image for MAL216249222E3 is not available
MAL216249222E3
DigiKey Part Number
MAL216249222E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL216249222E3
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 72mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
3.79 A @ 100 Hz
Impedance
53 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.772" (45.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
72mOhm @ 100Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C