MAL215966331E3
DigiKey Part Number
4364PHBK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL215966331E3
Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 320mOhm 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MAL215966331E3 Models
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.96 A @ 10 kHz
Impedance
450 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
320mOhm
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C