MAL215957331E3
DigiKey Part Number
4362PHBK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL215957331E3
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 300mOhm 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
840 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
390 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
300mOhm
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C