MAL215296226E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
22 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
MAL215296226E3
DigiKey Part Number
MAL215296226E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL215296226E3
Description
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Mfr
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
150 mA @ 100 Hz
Impedance
3.8 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C