MAL215050681E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Chemi-Con
Chemi-Con
In Stock: 50
Nichicon
Nichicon
680 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
MAL215050681E3
DigiKey Part Number
MAL215050681E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL215050681E3
Description
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Mfr
Ratings
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
949 mA @ 100 Hz
Impedance
37 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C