MAL215050332E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 117
Datasheet
TDK
In Stock: 763
TDK
In Stock: 0
3300 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
MAL215050332E3
DigiKey Part Number
MAL215050332E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL215050332E3
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL
Detailed Description
Mfr
Ratings
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
2.28 A @ 100 Hz
Impedance
19 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C