MAL214850471E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
Parametric Equivalent
Datasheet
Upgrade
Rubycon
Upgrade
Rubycon
In Stock: 933
Panasonic Industry
Chemi-Con
Chemi-Con
Nichicon
470 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
MAL214850471E3
DigiKey Part Number
MAL214850471E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL214850471E3
Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL TH
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
480 mA @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Impedance
190 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C