MAL214234222E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 3 994
Datasheet
Similar
Chemi-Con
In Stock: 747
Datasheet
Similar
Chemi-Con
In Stock: 0
Nichicon
In Stock: 663
Nichicon
In Stock: 13
In Stock: 972
In Stock: 84
2200 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C
MAL214234222E3
DigiKey Part Number
MAL214234222E3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL214234222E3
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ High Frequency
874 mA @ 10 kHz
Packaging
Tape & Box (TB)
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
10 V
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
2500 Hrs @ 105°C