K683K20X7RH5UL2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Similar
KEMET
In Stock: 697
KEMET
In Stock: 955
TDK
TDK
In Stock: 864
Murata Electronics
Murata Electronics
In Stock: 23
KYOCERA AVX
0.068 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
K683K20X7RH5UL2
DigiKey Part Number
K683K20X7RH5UL2-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K683K20X7RH5UL2
Description
CAP CER 0.068UF 100V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
K683K20X7RH5UL2 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Box (TB)
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.260" (6.60mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)