K561J15C0GK53L2 is available for purchase but is not normally stocked.
Similar
KEMET
560 pF ±5% 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
K561J15C0GK53L2
DigiKey Part Number
K561J15C0GK53L2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K561J15C0GK53L2
Description
CAP CER 560PF 200V C0G/NP0 RAD
Detailed Description
EDA/CAD Models
K561J15C0GK53L2 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.157" L x 0.102" W (4.00mm x 2.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.220" (5.60mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)