K473K20X7RH5UH5 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 15 946
Datasheet
Direct
In Stock: 6 724
Datasheet
Upgrade
Upgrade
Similar
Similar
KEMET
KEMET
TDK
Murata Electronics
Murata Electronics
In Stock: 523
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
0.047 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
K473K20X7RH5UH5
DigiKey Part Number
BC2688CT-ND - Cut Tape (CT)
BC2688TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K473K20X7RH5UH5
Description
CAP CER 0.047UF 100V X7R RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
K473K20X7RH5UH5 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.299" (7.60mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)