K104M10X7RF53L2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 18 825
Datasheet
Upgrade
In Stock: 22 279
Datasheet
Upgrade
Similar
Similar
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
KEMET
0.1 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
K104M10X7RF53L2
DigiKey Part Number
K104M10X7RF53L2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K104M10X7RF53L2
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
K104M10X7RF53L2 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.205" (5.20mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)