K102K15X7RL53H5 is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 172
1000 pF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R Radial
K102K15X7RL53H5
DigiKey Part Number
K102K15X7RL53H5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K102K15X7RL53H5
Description
CAP CER 1000PF 500V X7R RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
K102K15X7RL53H5 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.157" L x 0.102" W (4.00mm x 2.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.260" (6.60mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)