F340X148248KKM2T0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
0.82 µF Film Capacitor 480V, 530V 800V Polypropylene (PP), Metallized Radial
F340X148248KKM2T0
DigiKey Part Number
56-F340X148248KKM2T0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F340X148248KKM2T0
Description
MKP F340X1 0,82F 10% 480VAC
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.260" L x 0.827" W (32.00mm x 21.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.248" (31.70mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
480V, 530V
Applications
EMI, RFI Suppression; 3 Phase
Voltage Rating - DC
800V
Ratings
X1
Dielectric Material
Features
85C/85% Humidity