F339X133348MFI2B0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
0.033 µF Film Capacitor 480V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
F339X133348MFI2B0
DigiKey Part Number
F339X133348MFI2B0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F339X133348MFI2B0
Description
CAP FILM 0.033UF 20% 1KVDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
480V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)