F1772SX231031KFIB0 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 1 371
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 14 524
Datasheet
10000 pF Film Capacitor 310V 630V Polyester Radial
F1772SX231031KFIB0
DigiKey Part Number
BC2918-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1772SX231031KFIB0
Description
CAP FILM 10000PF 10% 630VDC RAD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
F1772SX231031KFIB0 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Size / Dimension
0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
310V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V