BFC238374153 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
0.015 µF Film Capacitor 900V 2500V (2.5kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
BFC238374153
DigiKey Part Number
BFC238374153-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC238374153
Description
CAP FILM 0.015UF 5% 2.5KVDC RAD
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.768" (19.50mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
900V
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - DC
2500V (2.5kV)