BFC238340433 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
0.043 µF Film Capacitor 500V 1400V (1.4kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
BFC238340433
DigiKey Part Number
BC1953-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC238340433
Description
CAP FILM 0.043UF 5% 1.4KVDC RAD
Detailed Description
EDA/CAD Models
BFC238340433 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.827" (21.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
500V
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
1400V (1.4kV)