BFC238330474
DigiKey Part Number
BC1918-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC238330474
Description
CAP FILM 0.47UF 5% 1KVDC RADIAL
Detailed Description
0.47 µF Film Capacitor 350V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BFC238330474 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.220" L x 0.709" W (31.00mm x 18.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.102" (28.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
350V
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)