AY1472M65Y5UC6UV0
DigiKey Part Number
56-AY1472M65Y5UC6UV0TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AY1472M65Y5UC6UV0
Description
AY1 X760Y500VAC 4700PF 20% Y5U A
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 pF ±20% 760V Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
Category
Features
Flame Retardant
Mfr
Ratings
AEC-Q200, X1, Y1
Series
Applications
Packaging
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.650" Dia (16.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.768" (19.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Temperature Coefficient
Lead Style
Straight
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C