A272K15X7RF5TAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Datasheet
Similar
Similar
Parametric Equivalent
KEMET
KEMET
2700 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Axial
A272K15X7RF5TAA
DigiKey Part Number
A272K15X7RF5TAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A272K15X7RF5TAA
Description
CAP CER 2700PF 50V X7R AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
A272K15X7RF5TAA Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.098" Dia x 0.150" L (2.50mm x 3.80mm)
Tolerance
±10%