1C20Z5U104M050R
DigiKey Part Number
56-1C20Z5U104M050RTR-ND - Tape & Reel (TR)
56-1C20Z5U104M050RCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1C20Z5U104M050R
Description
CAP CER 0.1UF 50V Z5U RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor Z5U Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1C20Z5U104M050R Models
Operating Temperature
10°C ~ 85°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.250" (6.35mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)