SL1212102
DigiKey Part Number
570-SL1212102-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SL1212102
Description
ICL 120 OHM 20% 2A 12MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inrush Current Limiter 120 Ohms ±20% 2 A 0.472" (12.00mm)
Category
Tolerance
±20%
Manufacturer
Vishay Ametherm
Current - Steady State Max
2 A
Series
R @ Current
2.34 Ohms
Packaging
Bulk
Diameter
0.472" (12.00mm)
Part Status
Active
Lead Spacing
0.307" (7.80mm)
R @ 25°C
120 Ohms